Logopedia

„Wiek przedszkolny jest okresem największego rozwoju  mowy dziecka – jest to czas,
w którym najlepiej rozwijać mowę dziecka jaki i usuwać wszelkie nieprawidłowości”.

Zajęcia logopedyczne obejmują zarówno profilaktykę (zajęcia grupowe) oraz terapię logopedyczną (zajęcia indywidualne).

Grupowa forma zajęć z profilaktyki logopedycznej jest dla dzieci swobodną i formą zabawy. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnej pracy indywidualnej. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

Podczas zajęć logopedycznych w przedszkolu prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:
  • kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
  • usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy,podniebienia),
  • kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
  • rozwijanie słuchu dziecka,
  • wzbogacanie słownictwa,
  • rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
  • rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
  • uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
  • kształtowanie swobodnej wypowiedzi dziecka.

LOGOPEDZI W NASZYM PRZEDSZKOLU: Kamila Fogtman-Grygolec i Anna Maria Koszewnik

W naszym przedszkolu zajęcia z terapii logopedycznej są prowadzone w godz. porannych i popołudniowych w wybrane dni tygodnia. Rodziców, którzy chcieliby zapisać dziecko na terapię, zachęcamy do zgłoszenia się do wychowawczyni.